Jazda samochodem to Twoja pasja? Czy w takim razie nie warto przekuć hobby w coś, co przyniesie Ci dochód i jeździć taxi w Warszawie? Jeśli nigdy nie myślałeś o tym, by zostać taksówkarzem, być może właśnie w tym momencie jest najlepszy czas na to, by to zmienić. Dla wielu osób, które podjęły się tego wyzwania to nie tylko praca. To właśnie realizacja tego, co lubią najbardziej – poruszania się swoim ukochanym samochodem po mieście. Codziennie czekają też nowe wyzwania, a każdy kurs oznacza poznanie innych, często interesujących ludzi.

Zainteresowany? Pora w takim razie, abyś dowiedział się, jakie warunki należy spełnić, by zostać taksówkarzem. W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. Choć na początku trzeba włożyć nieco wysiłku, to zarobki, jak i sama praca przynoszą mnóstwo satysfakcji. Jeśli więc chcesz być licencjonowanym taksówkarzem – zapoznaj się z poniższym artykułem!

Czy każdy może zostać taksówkarzem?

To zasadnicze pytanie. W tym momencie z pewnością jesteś bardzo chętny, by podjąć to wyzwanie. Jednak nim będziesz mógł do niego przystąpić, musisz spełniać określone warunki. Jakie? Przede wszystkim, co oczywiste, powinieneś mieć aktualne prawo jazdy kategorii B. Kolejnym wymogiem jest ukończenie 21 lat, a także posiadanie prawa do dysponowania samochodem, który masz zamiar wykorzystać jako taksówkę.

Z drugiej strony będziesz musiał również przedstawić pewne zaświadczenia, m.in. od lekarza o potencjalnych przeciwwskazaniach zdrowotnych i psychologicznych. Ponadto konieczny będzie dokument świadczący o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego lub zaświadczenie o pięcioletnim okresie pracy jako kierowca zawodowy.

Bardzo ważny jest też fakt, że nie możesz być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciw:

  • zdrowiu i życiu,
  • obyczajności i wolności seksualnej,
  • mieniu,
  • wiarygodności dokumentów,
  • środowisku,
  • bezpieczeństwu komunikacji.

Jeśli spełniasz wszystkie te wymogi – przejdź do kolejnego punktu.

Warunek konieczny – własna działalność gospodarcza

Spełnienie warunków prawnych to nie wszystko. Teraz musisz stać się przedsiębiorcą, więc pora założyć własną firmę. Do wyboru masz różne formy działalności gospodarczej z wyjątkiem spółki partnerskiej. W praktyce wielu taksówkarzy najczęściej decyduje się na najprostszą i najtańszą w prowadzeniu jednoosobową działalność gospodarczą.

Posiadanie własnego przedsiębiorstwa to także konieczność odprowadzania należnych podatków. W tym momencie powinieneś na spokojnie wybrać najlepszą dla Ciebie formę opodatkowania. Musisz też zastanowić się, czy chcesz być płatnikiem VAT, czy nie. Jeśli nie masz pewności co do tego, jak postąpić, zawsze warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Wystarczy udać się do doradcy podatkowego lub księgowego, który przedstawi, z jakimi skutkami wiążą się określone decyzje. Wówczas z pewnością łatwiej podejmiesz odpowiednią decyzję. Kiedy już to zrobisz – będziesz mógł starać się o zdobycie własnej licencji.

Uprawnienia i wyposażenie samochodu

Licencja to Twój najważniejszy dokument jako taksówkarza wydawany przez prezydenta miasta (dla obszarów miejskich) albo wójta lub burmistrza (dla gminy). Aby ją otrzymać, początkujący kandydat powinien przejść szkolenie i zaliczyć egzamin z zakresu transportu drogowego taksówką. Jest jednak od tego wyjątek – jeśli już wcześniej pracowałeś jako taksówkarz przez co najmniej 5 lat, wówczas wystarczy tylko przedstawić Urzędowi Skarbowemu stosowne zaświadczenie.

Co daje Ci natomiast kurs na taksówkarza? Dowiesz się więcej na temat topografii miasta, po którym będziesz jeździć (w tym wypadku Warszawy). Poznasz też lepiej ustawę o ruchu drogowym i prawo przewozowe. Zyskasz informacje na temat tego, jakie uprawnienia ma wobec Ciebie policja i Inspekcja Transportu Drogowego. W czasie kursu odbędą się wykłady z prawa miejscowego, przepisów metrologicznych dotyczących taksometrów oraz prawa pracy i podatkowego.

Kiedy przez to wszystko przebrniesz, otrzymasz upragnioną licencję. Co ważne – jest ona wydawana na określony samochód i obowiązuje w wybranym rewirze (miasto lub gmina, czasem z gminami sąsiadującymi). Pamiętaj, że Twoje auto musi mieć odpowiednie wyposażenie – homologowany taksometr i kasę fiskalną, klimatyzację, radio, a także systemy bezpieczeństwa.

Najtańsze taksówki w Warszawie Taxi Warszawa - płatnośc kartą Taxi Warszawa - aplikacja Korporacje taxi - Warszawa
Taxi Warszawa Centrum Taxi Warszawa Zachodnia Taxi Warszawa Wschodnia Taxi Warszawa Praga Taxi Warszawa Wola Taxi Warszawa Bielany Taxi Warszawa Ursynów Taxi Warszawa Ochota Taxi Warszawa Mokotów Taxi Warszawa Nadarzyn Taxi Warszawa Modlin